Kontorelev i Det Nære Sundhedsvæsen

Hverdagen som kontorelev i Det Nære Sundhedsvæsen
I Det Nære Sundhedsvæsen (DNS) er der ikke to dage, der er ens. Du vil opleve at komme i forskellige afdelinger og afprøve varierende opgaver. Dette kan bl.a. være koordinering af møder, journalisering, og ansættelse af nye medarbejdere. Du vil også få mulighed for at deltage i vaccinationsindsatsen og være juniorredaktør på vores nyhedsbrev.
Som kontorelev vil du konstant udvikle dig og lære nye færdigheder og kompetencer gennem en blanding af selvstændigt arbejde og siddemandsoplæring. Du vil indgå i afdelingerne på lige fod med dine kollegaer og blive en del af et netværk både med afdelingens elever og med de andre elever i Regionen.
Du vil blive en del af en stor organisation, hvor der er plads til alle. Vi arbejder tæt sammen på tværs af afdelinger.
Det meste af vores administration er placeret i regionshuset i Sorø, mens resten af DNS er i Næstved i eHospitalet. Vi yder også sekretariatsbetjening fra vores sekretariatsfunktion i Næstved, og du vil derfor blive ansat på begge lokationer.
Hvem leder vi efter?
Vi søger engagerede og ansvarsfulde kollegaer, der med entusiasme tager fat på opgaverne og bidrager til deres udførelse. Vi elsker nye idéer og nysgerrige spørgsmål, og vi opfordrer til, at disse deles på rette tid og sted med forståelse for vores etablerede arbejdsgange.
Som elev i DNS skal du have passion for at levere fremragende service – det skal være noget, du virkelig brænder for. Vi søger kollegaer, der naturligt tager initiativ til opgaver og hurtigt tilegner sig de færdigheder, der bidrager til en smidig og effektiv opgaveløsning. Vi værdsætter en positiv indstilling og en vilje til at lære og udvikle sig sammen med os.
Uddannelsesforløbet
Gennem dit elevforløb vil du prøve kræfter med forskellige opgaver med støtte fra dine kollegaer og vejledere. Du har mulighed for at få indflydelse på din egen uddannelse, og din vejleder er åben for forandring og udvikling.
Under din elevtid vil du have opfølgningssamtaler med din vejleder for at sikre, at din oplæringsplan bliver fulgt, og at du føler dig tryg og guidet.
Oplæringsplanen har følgende 7 hovedemner:
- Introduktion
- Politik og organisation
- Kommunikation og formidling
- Forvaltning, administration og sagsbehandling
- Digitalisering
- Service
- Økonomi
Læs hele oplæringsplanen som kontorelev
Din vejleder vil hjælpe dig med at omsætte de overordnede uddannelsesmål til konkrete opgaver, møder, læsning af forskellige materialer og deltagelse i forskellige processer.
Skoleforløbene er opdelt i forskellige moduler, hvor du lærer om alt fra administration, kommunikation, skriftlig kommunikation og datahåndtering. Under et af dine skoleforløb vil der være en studietur til Bruxelles.
Skoleopholdene foregår enten i Næstved eller Slagelse, alt efter bopæl.
Læs mere om kontorelevernes netværk og erfaringer
Nanna Maneekul – 1. års elev
Efter flere års erfaring i servicefaget voksede min interesse for administration, og jeg valgte at blive kontorelev i Det Nære Sundhedsvæsen.
Min første tid i DNS har jeg tilbragt i Service og Administration, hvor jeg kort efter er blevet udlånt til vores Økonomiafdeling. Mit forløb i Økonomi er delt op i tre dele.
- Budget og Økonomi – fakturabehandling, bogføring, ledelsestilsyn og statusafstemninger.
- Afregning – afregning af udenlandske tandlægeregninger samt sagsbehandling af ydelser i almen praksis og tandpleje.
- Controlling – opstart af kontrolsager, dataudtræk, kontrolstatistikker og kontrol af lægers honorarudbetaling ift. overenskomsten.
Du behøver ikke at være matematisk anlagt for at trives – der findes mange spændende og udfordrende opgaver, som ikke kræver matematiksans. Er man glad for tal, er der også rig mulighed for at udvikle sig inden for den type opgaver.
Det bedste ved at være elev i DNS er, at man kan udvikle sig i mange forskellige retninger alt efter ens interesser. Vi får lov til at afprøve forskellige afdelinger i vores elevtid, hvilket giver en bred vifte af viden og erfaring. Derudover har jeg fået de skønneste kollegaer på tværs af afdelingerne, som skaber en tryg og rar arbejdsplads.
Malene Louise Kristensen – 1. års elev
Jeg har tidligere arbejdet inden for sundhedsområdet og arbejdet med service. Efter nogle år, fandt jeg frem til, at min interesse for administrative opgaver fyldte mest.
Jeg har indtil videre været i Service og Administration. Mine opgaver har været varierende. Nedenstående er et udpluk af mine opgaver.
- Servicere og yde praktisk bistand til ledelsen.
- Telefonbetjening.
- Journalisering.
- Organisering.
- Mødebooking.
- Håndtere indkomne henvendelser i hovedpostkasser.
Det bedste ved at være elev i Det Nære Sundhedsvæsen, er muligheden for at udvikle sig inden for forskellige områder. Egne interesser er med til at præge udviklingens retning. I forbindelse med vores elevtid kommer vi til at have forløb i forskellige afdelinger. Dette værdsætter jeg, da det giver mulighed for at få indblik i de forskellige opgavetyper organisationen har. Der er en god tone i Det Nære Sundhedsvæsen og man kommer hurtigt til at føle sig som en del af organisationen.
Det Nære Sundhedsvæsen ansætter to elever hvert år. Derfor kører eleverne i et rul, med to 1. års elever og to 2. års elever. Dette sikrer en kontinuerlig læringsproces og mulighed for erfaringsudveksling mellem eleverne. 2. års eleverne fungerer som mentorer for de nye, hvilket styrker fællesskabet og støtter den faglige udvikling.
Din tilknytning til elevnetværket understøtter din læring, og giver dig støtte og motivation gennem hele forløbet.
Elevmøder - Interne i DNS:
Vi har elevmøder internt i Det Nære sundhedsvæsen hver anden måned med eleverne og de elevansvarlige. Her øver vi os i at være tovholdere og lave dagsordener og referater på møder. Vi øver også præsentationer, da vi fremlægger afsluttede skoleforløb.
Elevmøder - for eleverne på tværs i Region Sjælland:
Der afholdes kvartalsvis møder blandt alle kontorelever i Region Sjælland på hinandens arbejdspladser. De andre elever er f.eks. ansat i Koncern Digitalisering, Socialområdet, andre afdelinger i regionshuset m.m. Tovholderne på mødet, skifter fra gang til gang.
Igennem disse møder vil du få en større forståelse for Region Sjælland som organisation, og vidensdele med en større gruppe af elever. Derudover opbygger du også et bredere netværk, med større mulighed for fællesskab og samarbejde samt flere snitflader, der kan gavne dig i dit videre arbejdsliv.
Disse elever vil du også møde til andre arrangementer og på skoleophold.
HK klubben:
Hvis du er medlem af HK har du som elev også adgang til en række spændende arrangementer og aktiviteter.
Dette kan både være kurser, webinarer og sociale aktiviteter.

Hvor lang tid tager kontoruddannelsen?
En kontoruddannelse indenfor offentlig administration varer 2 år.
Skoleopholdene er af ca. 15 ugers varighed fordelt over dine to års elevtid.
Hvor kommer jeg til at gå i skole?
Skoleopholdet forgår på ZBC i Slagelse eller Næstved.
Min kommende arbejdsgiver:
Det Nære Sundhedsvæsen
Lokation:
Regionshuset
Alléen 15, 4180 Sorø
eHospitalet
Ringstedgade 37, 4700 Næstved.
Stillingstype:
Kontorelev i offentlig administration på fuldtid.
Kontaktinformation:
Telefon: 57 87 57 87
Du skal have afsluttet:
- EUX
- Grundforløb, version 6 som giver adgang til kontoruddannelse med specialer.
- HTX, STX eller HF suppleret med handelsskolens 5 ugers grundforløb 2 (EUS).
- HHX - er du over 25 år, skal du have en realkompetencevurdering
Kontakt din handelsskole, hvis du er i tvivl om, du har de rette adgangskrav.
OBS Er du over 25 år, skal du huske at vedhæfte din realkompetencevurdering fra skolen.
Hvornår er der ansøgningsfrist?
23. marts 2025
Hvor søger jeg jobbet?
Læs DNS kontorelev stillingsopslag
Hvornår starter jeg?
1. september 2025
Kontakt
Adresse
Region Sjælland
Det Nære Sundhedsvæsen
Alléen 15
4180 Sorø
Ring til os
Opdateret tirsdag den 11. mar. 2025